Bijušās nodaļas lapa

 

Lielajā talkā strādāsim ne tikai sev, bet arī citiem! Tiem, kuri peld, lido, rāpo.


Jau ceturto gadu pēc kārtas  Latvijā norisināsies Lielā Talka, šogad 21. aprīlī un akcents tajā šoreiz uz mazo upju sakopšanu. Talkas mērķis būs atbrīvot upes no atkritumiem, sakritušajiem kokiem un padarīt tās izbraucamas laivotājiem.

Mērķis sakopt mazās upes, protams, izklausās skaists un ir apsveicams. Taču līdz šīm redzētais nevieš pārliecību, ka cilvēki pareizi izprot upju tīrīšanas būtību. Pieminot atkritumu izvākšanu no upēm, tur viss būtu kārtībā un jautājumi nerodas par šo darbību nepieciešamību. Bet bažas rada sakritušo koku izvākšana, jo katrs šeit vadās pēc savas mērauklas un ainavas redzējuma. Cilvēki vides sakopšanas lietas bieži mēdz pārprast un saimnieko dabā kā savā sētā, bet diemžēl speciālistu katrā talkas vietā klāt nenoliksi. Bažas ir pamatotas, jo upēs sakritušie koki ir nozīmīgs barības vielu avots un paslēptuve zivīm un citiem ūdens organismiem, tāpat arī gar krastiem augošie un upei pārgāzušies koki veido noēnojumu, kur labprātāk uzturas zivis un tās ir piemērotas uzturēšanās vietas putniem, kas šo upju krastos barojas. Pārspīlēta un nesaudzīga upju attīrīšana var iznīcināt šos biotopus un padarīt tās par sava veida grāvjiem. Rekomendācijās gan tiek uzsvērts, ka upes nebūt nav jāpadara par kanāliem un pietiek, ja upei pārkritušos kokos tiek izzāģēta pat metru plata sprauga, lai caur to spētu izbraukt laivotājs. Nav jāaiziet galējībās, galvenais, kas jāveic ir jāatjauno upju tecējums vietās, kur izveidojušies aizsprostojumi, jo ūdens stagnācija pasliktina upes bioloģisko kvalitāti. Lielās Talkas mājas lapāhttp://www.talkas.lv/  ir pieejama ūdeņu kopšanas rokasgrāmatahttp https://www.talkas.lv/?page=656 , bet nez vai ar kāds talcinieks vai vietējais talkas koordinators kaut reizi būs iemetis tajā aci.

Ja ir vēlme Lielajā Talkā sakopt sev tuvējo upi, tomēr par to, ko un cik daudz zāģēt un aizvākt  būtu vēlams iepriekš konsultēties ar kādu speciālistu, vai vismaz iepazīties ar upju kopšanas rekomendācijām, lai ar savu čaklo darbību  un velmi  upei palīdzēt, nenodarītu tai pāri, jo tas, kas Tev šķiet acij netīkams un traucējošs, kādam var būt  mājvieta un omulīgs patvērums. Strādāsim saudzīgi un ar prātu!

J.B.

Komentāri (0)  |  2012-04-12 05:01  |  Skatīts: 1294x         Ieteikt draugiem       TweetMe   

Atpakaļ