Bijušās nodaļas lapa

 

Daļa rakstnieku pret kultūras ministri. Kas tiek solīts mums- lasītājiem?


  Ilgstoši sekojot notikumiem latviešu literatūras laukā,pamanīju,ka pēdējā laikā atkal publiski parādījās daļas rakstniecības neapmierinātība. Vairākos tekstos, kuri gan izskatās nākuši no viena avota, tikai tiražēti internetā un citā publiskā informācijas vidē spilgti redzama vienas daļas autoru un pietuvināto ļaužu neapmierinātība ar kultūras ministri:

https://kultura.delfi.lv/news/culturenvironment/rakstniekiem-bazas-par-kulturas-ministres-atbilstibu-amatam.d?id=42325356

https://www.diena.lv/kd/literatura/km-izveidota-darba-grupa-apsauba-kulturas-ministres-izpratni-par-literaturas-nozari-13945111

https://la.lv/index.php?option=com_content&view=article&id=349195:rakstniekiem-baas-par-kultras-ministres-atbilstbu-amatam&catid=87:aktuli&Itemid=202

   Šķiet, runā  par „nieka 300000 latu” latviešu literatūrai. Saruna acīmredzot nav vedusies. Vismaz rakstnieku  prāt. Šķiet, ka tā saucamā darba grupa, kuras sastāvā bija galvenokārt līdzšinējie literatūras naudas dalītāji un tērētāji no VKKF, no LLC un autori bija cerējuši uz vienkārši esošo struktūru finansiālu stiprināšanu( papildus naudas piešķiršanu). Zinot esošās problēmas kultūras jomas nozarēs ( tā nav tikai literatūra un grāmatniecība) un to, ka šādi var daudz pamatotāk nākt prasīt citu nozaru pārstāvji, mums  jeb valsts iedzīvotājiem nāktos šajā grūtajā laikā šķirties no lielām naudas summām „kultūrai”.

   Kādēļ lieku pēdiņās vārdu „kultūra”? Jo kultūra nav tikai viena vai dažu, pat grupas cilvēku viedoklis par kulturālo  un ar šo vārdu apzīmējamo. Pasaules vēsturē, protams, ir bijis tā, ka dažs vēlāk atzīts autors dzīves laikā nav ticis ievērots. Tomēr daudz vairāk ir to gadījumu, kad tieši dzīves laikā autori ir guvuši atzinību.

   Daži no šobrīd rakstošajiem ir pat apmēram tā izsaukušies-ja mani vēlāk atzīs par talantu? Ko tad teiksiet? Smagi jau ir šādi oponēt, bet jāsaka- ko tad, ja tomēr jūsu veikums izrādīsies valsts ilgstoši atbalstīta grafomānija? Ko tad? Ja vēl izrādīsies, ka izcilākie no šā laika literātiem nav pat saņēmuši no valsts jeb nodokļu naudas neko? Ko tad mūsu pēcteči teiks par šolaiku valsts literatūras atbalsta tradīciju turpināšanu? Droši vien, ka sauks par netālredzīgu, pat tuvredzīgu, vieglprātīgu naudas šķiešanu. Nosauks tos, kuri šo  kārtību turpināja. Bet cilvēki jebkurā darbā, pat tik nepateicīgā kā ministra, grib ,lai sabiedrība ,arī nākotnē, viņus novērtē atzinīgi.

Ko vēlas valsts nodokļu maksātājs no literatūras? Būtībā-grāmatas. Stāstus, romānus, esejas, dzeju, lugas. Vismaz tie, kas lasa, skatās.  Jo atcerēsimies-lai cik žēl, bet grāmatas visi nelasa( ja nu vienīgi skolas laikā obligāto literatūru, bet tagad tādas vairs skolās neesot).

Vai šos nodokļu lasītājus interesē tas, cik nopelna rakstnieks-autors? Būtībā –nē. Tāpat kā mūs nevienu neinteresē tas,cik maksā  lētākā sviesta, gaļas ražotājam. Mēs meklējam cenas un kvalitātes vislabāko attiecību. Veiksmīgi rakstnieki  būtībā ir labākā situācijā kā sviesta  vai gaļas ražotāji, jo  rakstniecībā ir tāda lieta kā patikšana. Ja sviestu, gaļu mēs nevaram pagaršot ( ja nu vienīgi tirgū  vai pie degustāciju galdiņa) ,tad rakstnieku veikumu pirms pirkšanas parasti pašķirsta, palasa, arī  paskatās recenzijas. Cik reizes neesmu redzējis, kad dārgu grāmatu pircējs nopūšoties pērk. Jo patīk. Pašam tā daudzreiz gadījies.

Tad kas ir kultūras ministrijas un ministres uzdevums-nodrošināt sabiedrībai grāmatas vai sabiedrību apgādāt ar cilvēku grupu, kurus atalgot, automātiski  piešķirot  nosaukumu „rakstnieks”?  Laikam jau pirmais. Tajā pašā laikā nevar aizmirst par neatzītajiem sava laika ģēnijiem. Vismaz viena-divas iespējas varētu tikt dotas, ja kāda kompetenta vērtēšanas iestāde atzītu par labu šādu valsts un mūsu katra naudas tērēšanu. Tam  gan nevajadzētu nonākt otrā galējībā, kad  visus šodienas rakstīt giribētājus- grafomānus, slēgto iestāžu Napoleonus-memuāru rakstītājus  sauksim par talantīgirm bet nesaprastiem un atbalstīsim. Samērīgumam jābūt. Primārais- lai būtu  grāmatas. Cilvēki, kuri ir neveiksmīgi savā arodā  un nevar nopelnīt, iet uz pašvaldību  pēc pabalsta, uz nodarbinātības dienestu-lai pieteiktos kursiem un apgūtu citu amatu, iemaņas..  

 Ja finanses ir tik cik ir jeb maz., tad vienīgā iespēja ir meklēt jaunus, spožus talantus. Rīkot gatavu darbu konkursus, kuros premēt labākos. Tos, kurus izdevniecības izdotu nopietnā tirāžā, vismaz 3000-5000eksemplāru, bez valsts naudas atbalsta.  Varbūt šādi var palieināt konkurenci rakstniecībā, sagādāt mums jaunas grāmatas.

Ar lugām tas būtu sarežģītāk, bet tur par vērtētājiem būtu jābūt režisoriem. Vissubjektīvākajiem cilvēkiem teātra pasaulē, kuru patīk, nepatīk nosaka to, vai luga parādīsies uz skatuves.

Kādēļ šoreiz asāk par literatūru? Jā, iepriekš, biju daudz ,daudz saprotošāks, iejūtīgāks.  Jo rakstu komentāru sadaļā pamanīju atsauci uz tvitera jeb čivinātāju tīklā esošā Oto Ozola sniegto informāciju par to, ka šī  augšminētajos rakstos minētā informācija esot melīga, ka rakstniece Ikstena ļoti  slikti tikšanās reizē izturējusies pret ministri. Pārbaudīju tviterī. Jā, Ozols tā apgalvo. Iespējams, ka balstoties uz sarunas klātesošajiem cilvēkiem, viņu liecībām, ministre varētu apmelotājus iesūdzēt tiesā.

Kādēļ  tik asi? Jo man vairs nav noslēpums, ka kultūras dzīves atspoguļotāji NRA, Dienā, Delfi ir vienas „draudzīgas un saliedētas grupas” ļaudis. Kuri var vienoties iet pie ministres  ‘izsist naudu”, bet neatrod laiku divdesmit gadu laikā neviena  tāda darba sarakstīšanai, kuru izdevēji izdotu 20000 eksemplāru tirāžā. Ko lielā mērā kliedzošajiem rakstītājiem pārmet rakstu komentāros potenciālie lasītāji. Ko vairāk- izlasiet paši, vērtējiet gan rakstus, gan komentārus! 

A.B. 

 
Komentāri (10)  |  2012-05-04 03:56  |  Skatīts: 1774x         Ieteikt draugiem       TweetMe   
Andra Kaupe - 2012-05-06 21:12
Izskatās, Ainār, ka šoreiz nepietiekami būsi iedziļinājies problēmas būtībā. Par to liecina kaut vai Tavs ieteikums bez valsts atbalsta izdot grāmatas 3000 - 5000 eksemplāru lielā metienā. Tas gluži vienkārši nav iespējams - lai iespieddarbs sevi atpirktu, vajadzīgs metiens, sākot no 10 000. Latviski lasošā auditorija ir samērā neliela, un vēl mazāk būs to, kuri lasīs patiešām nopietnu, dziļu literatūru. Tātad, ja atbalstām uzskatu, ka rakstniekiem un dzejiniekiem jāpāriet uz "pašfinansēšanos", tad tas neizbēgami nozīmē samierināšanos ar faktu, ka latviski varēsim lasīt tikai plašām tautas masām domātu, seklu literatūru.
Konkrēti kurus projektus atbalstīt - tas jau ir cits jautājums, un nav izslēgts, ka arī no rakstnieku puses bijis kāds subjektīvisms. Visvienkāršāk, protams, būtu bijis saprast situāciju tad, ja tiktu publicēts darba grupas sagatavotais dokuments un arī pati ministre pagodinātu mūs ar saviem paskaidrojumiem.

Zigurds Liepkalns - 2012-05-06 22:18
Ja tiek piešķirti līdzekļi no nodokļu maksātāju maciņiem, tad tam jābūt valsts pasūtījumam gan izdevējiem, gan rakstniekiem. Lai kaut vai 5000 eksemplāros, bet būtu izpirktas. Pašreizējie rakstnieki un dzejdari vairāk raksta paši savam ierobežotam estētu lokam, paši liela, kritizē viens otru,bet saviem fantasmogoriskajiem gara darbiem prasa valsts subsīdijas. Vajadzētu veikt kādus pētījumus cik cilvēku lasa Repšes, Neiburgas un citu Grendes apdalīto darbus un tad spriest vai maz pelnījuši kādu grasi no valsts kases. Es pāris izlasīju. Kaut kā nejūtu, ka būtu kaut kas latvisks, drīzāk kosmopolitisks. Nav tās grāmatas tādas, kuras gribētos lasīt līdz vēlai nakts stundai.
Bet iespējams, ka cits tādu pašu rakstnieku pulciņš arī gribētu izmēģināt savus talantus uz valsts rēķina, šitos pabīdot malā.

Ainārs Bajinskis - 2012-05-06 22:54
Protams, 3000-5000-tas nav daudz,bet pēdējais skaļi reklamētais un vairākos veidos valsts atbalstītais romāns iznācis tikai 500eksemplāros. Grāmatnīcās-paplāna grāmtiņa-vairāk kā 8lati. Šāda situācijā 3000-5000 būtu milzīgs,pat desmitkārtīgs progress. Nevar gribēt visu juzreiz,bet šobrīd cīņai vajadzētu būt par progresu ,attīstību nevis piesmirduša ,nevienam nevajadzīga pīļu dīķa paplašināšanai. Es, protams, gribētu,lai būtu 10000 un 20000,bet sākumam labi būtu no 500 uz 3000-5000,kurus gan lasītu,nevis par valstsnaudu sabāztu biblioteku plauktos apputēšani.



Ainārs Bajinskis - 2012-05-06 22:59
Zigurd, pilnībā Tev piekrītu. Problēma ir vienkārši sistēmā,kad saorganizējušies ļaudis labi jūtas sadarbojoties un savstarpēji uzsitot uz pleca. kas galīgi neatspoguļojas lasītāju atbalstā, pērkot izdotos darbus.

Zigurds Liepkalns - 2012-05-07 03:38
Nedaudz attālinoties no NA darbošanās kultūrpolitikā .
Ainār, izlasīju, ka vislatvieši it kā esot pret eiro http://vlnereta.1s.lv/87-lata-maina-pret-eiro-vai-mums-to-vajag-vai-valsts-budzetam-tas-palidzes/
Neesmu gan neko tādu lasījis vai dzirdējis no NA ievēlētas spices deputātiem.
1. jūlijā gadāmajā homoseksuālistu maršā ASV karogu vicināšot ASV sūtne LR Garberes k-dze. Kā uz to skatās NA? Droši vien nozīmēs kādu partijas darbinieku piepalīdzēt šai k-dzei turēt karogu, jo ASV ir tādi kā latviešu nacionālisma balsti VL izpratnē.

Ainārs Bajinskis - 2012-05-07 05:22
Zigurd,
ar eiro viens vienīgs pliks racionālisms-tā ieviešana Latvijai nav finansiāli izdevīga,bet zaudējumus,un lielus nesoša.
Par karoga turēšanas palīgiem nezinu,bet VL Neretas nodaļā puišiem patīk meitenes un meitenēm-puiši.No mums homogājiena atbalstītāju nebūs. šāds atbalsts arī būtu pretrunā ar visām demogrāfisko jautājumu risināšanas iniciatīvām no NA jeb VL. No diviem dupšu bakstīttājiem jauni latvieši nerodas, bet gan potenciālie traumēto zarnu slimnieki.
Te vienkāŗši-vai nu totāls liberālisms un visatļautība vai latviešu tautas eksistence. Partija publiski runā par tautas eksistenci kā vēlamu.

Andra Kaupe - 2012-05-07 09:16
ASV vēstnieces gatavību piedalīties praidā kā pazemojumu mūsu tautai uztver ļoti liela daļa latviešu. Kā vēlētājs joprojām ceru, ka vismaz kāds no mūsu deputātiem adekvāti reaģēs uz šo situāciju. Otra lieta, ko gaidu un pagaidām nesagaidu no mūsu "partijas spices" - vismaz morāls atbalsts radioraidījumam "Tēvijas laikmets".

Zigurds Liepkalns - 2012-05-09 09:32
Šoreiz ne par kultūru. Kā NA attiecas pret to, ka grieķu nacionālistu partija "Zelta Saullēkts" iekļuva parlamentā?
Zilais eirokomisārs Štepans Fīle tūlīt izteica ES viedokli-nacionālistiem nav vietas ES.

akk - 2012-05-10 19:06
Ir cilvēki,kas ar lielu pārliecību apgalvo:"Kultūra - tas esmu es!" un uzskata, ka ministres pienākums ir nodrošināt viņu darbību.Lai nu Žanetei pietiktu spēka un veiksmes ar viņiem tikt galā!

Ainārs Bajinskis - 2012-06-02 21:02
Šeit-par kultūru. Atbalsts vajadzīgs,bet ne mūža garumā-tad tas ir pabalsts. Rodas šaubas par to, vai atbalstīti tiek darīt varošie vai tikai darīt gribošie.


Atpakaļ