Šobrīd valstī cilvēki-vēlētāji jūtas ļoti ierobežoti savā iespējā ietekmēt valsts struktūras. Vēlēto amatu ietekmēšana iespējama tikai pašā balsošanas brīdī. Konkrētas piesaistes- mans vēlētājs-mans deputāts-reāli nav. Vienīgā iespēja kaut ko mainīt Saeimas līmenī- visas Saeimas atlaišana, kas ir dārgi un būtībā soda tos, kurus tauta negrib kopā ar tiem, kuri vēlētājuprāt varētu vēl strādāt.
Cilvēki ir jau izteikušies, ka gribētu vienmandāta mažoritāro vēlēšanu sistēmu, kad vienā apgabalā uz vienu vietu kandidē vairāki, bet ievēl vienu, kurš reāli ir atbildīgs vēlētājiem par saviem lēmumiem. Tas ļautu konkrētiem vēlēšanu apgabala vēlētājiem no sava deputāta prasīt rīcības skaidrojumu. Ļautu neapmierinātības ar deputāta lēmumiem gadījumā atsaukt ievēlēto un vēlēt citu-labāku. Arī vēlētāji labi zinātu-mēs varam ietekmēt norises valstī ar savu deputātu.
Ja priekšlikums šķiet atbalstāms, tad jādomā par to, cik bieži un kādos apstākļos šādu deputātu var mainīt atkārtotās vēlēšanās minētajā apgabalā.
Uzskatu, ka maināms deputāts ir noteikti, un izsludināmas jaunas vēlēšanas, ja:
1) deputāts maina partijas piederību pēc mandāta saņemšanas (ja uzskatām, ka viņa iepriekš sludinātā pārliecība saistāma ar piederību partijai un partijas maiņa ir iepriekš sludināto uzskatu maiņa),
2) apgabala 15% vēlētāju ierosina atlaist esošo un vēlēt citu,
3) deputāts pārtrauc vēlētā amata darbību pēc savas gribas un sāk darboties kā valdības ministrs vai citos amatos (bez tiesībām atgriezties vēlētajā amatā tā paša sasaukuma laikā automātiski-šobrīd esošā mīkstā mandāta iespējas nav),
4) vēlētājus regulāri neinformē atbilstoši likumdošanā iestrādātajam (tas šobrīd nav, bet vajadzētu)-1x mēnesī rakstiski vietējos preses izdevumos un 2xmēnesī reāli tiekoties ar vēlētājiem savā apgabalā klātienē-dažādās vietās. Lai ziņošana par paveikto nekļūtu par aģitāciju, tai vajadzētu būt visā valstī apstiprinātai formai ar statistisko un paskaidrojošo daļu.
Šīs ir idejas un priekšlikumi jaunam vēlēšanu likumam. Tas ir izdevīgs nevienaldzīgiem vēlētājiem un nevienaldzīgiem viņu pārstāvjiem.
Sniedziet savus viedokļus par šo, pamatojot savu domu. Ko gribēsiet panākt?
A.B.